Gretsch G5022CWFE-12 Rancher Falcon Jumbo 12-String Guitar - White
Manufacturer: Gretsch
Model #: 2714025505
| UPC: 0885978460229
1 Total Upsell Products
Combine Your Purchase With
Personalized Setup
Read More...
Description
Specs
Body: Laminated Maple Back and Sides
Body Finish: Gloss Polyester
Body Top: Solid Spruce
Body Shape: Jumbo
Body Back: Laminated Maple
Body Sides: Laminated Maple
Fingerboard: Laurel with Compensated Synthetic Bone Saddle
Hardware Finish: Gold-Plated
Pickguard: Gold Plexi with Falcon Graphic and Gretsch® Logo
Position Inlays: Pearloid Neo-Classic™ Thumbnail
Neck Finish: Gloss Polyester
Headstock: Falcon™ Style
Special Electronics: Fishman® Presys III Pickup System with Active Onboard Preamp and Tuner
Bridge Cover/Tailpiece: Traditional Acoustic 12-String Bridge
Orientation: Right-Hand
Bracing: Scalloped X
Lower Bout: 17" (43.2 cm)
String Nut: Synthetic Bone
Controls: Volume, Bass, Middle, Treble, Low Battery Indicator Light, Tuner On/Off Switch
Bridge: Rosewood with Compensated Synthetic Bone Saddle
Tuning Machines: Deluxe Die-Cast
Strings: D'Addario® EJ38 Phosphor Bronze, 12-String Light (.010-.047 Gauges)
Case/Gig Bag: Optional G6302 Gretsch® XL Jumbo Hardshell (p/n 099-6502-000)
Recommended Case: Optional: 099-6502-000 Economy Case - G6302 - XL Jumbo Flat Top Case
Fingerboard Radius: 12" (305 mm)
Refinement Fingerboard Radius: Modern
Fret Size.1: Vintage-Style
Neck Material: Mahogany
Refinement Neck Material: Mahogany
Number of Frets.1: 21
Nut Material: Synthetic Bone
Nut Width.1: 1.875" (47.6 mm)
Scale Length.1: 25" (635 mm)