Eastman VA100ST 14" Viola Outfit USED
Manufacturer: Eastman
Model #: VA100ST-14
Description
  • Entirely hand-carved from solid tonewoods
  • Spruce top and maple back, ribs and scroll.
  • Solid ebony fittings
  • Attractive and durable amber-brown varnish
  • Outstanding tone and playability
Viola available in sizes 16" - 11", plus 15 1/2" and 16 1/2". Available as an outfit.